Принцип дії та вплив електричних пристроїв на водні біоресурси, - іхтіологи Полтавського рибоохоронного патруля


22.01.2019

Принцип дії та вплив електричних пристроїв на водні біоресурси, - іхтіологи Полтавського рибоохоронного патруля

Велика кількість природних та штучно створених водойм в Україні обумовлюють різноманітність риб. Іхтіофауна є важливим компонентом загального біологічного різноманіття країни, оскільки риби слугують чи не найкращими індикаторами екологічного стану водойм.

Рибні багатства мають важливе значення для країни. Проте зараз рибні запаси скорочуються і для їх збереження та збільшення чисельності - були прийняті закони про їх охорону. А також інші законодавчі акти, які обмежують місця і час лову риби, забороняють застосування мереж, хижацьких способів лову, травлення, використання вибухових речовин, електричних пристроїв та інших заборонених знарядь лову.

Найбільш небезпечним знаряддям лову, яким порушники проводять вилов водних біоресурсів - є електровудка. Електровудка - це комплект, до складу якого входять рибальська підсака, перетворювач, акумулятор з напругою 12В, а також ящик з кількома регуляторами, де енергія акумуляторних батарей перетворюється конденсаторним блоком в уніполярні імпульси з регульованими параметрами і напругою на виході 400 – 1 500В. По суті, це потужний трансформатор, що перетворює струм акумулятора до 1 000 і більше вольт.

Питання про шкідливий вплив електровудки на водні організми на сьогодні залишається недостатньо вивченим. Однак, відомо, що вплив електричного поля, який генерується електровудкою, здебільшого призводить до смерті від задухи і різного роду травм: внутрішньом'язових і внутрішньочеревних крововиливів, зрушень хребців через сильне і різке скорочення м'язів, розриву статевих гонад в період нересту та в преднерестовий період.

Поведінка риби під впливом електричного струму зацікавила багатьох дослідників в останній чверті XVIII століття, коли було помічено, що у полі постійного струму риби приймають певне положення (таксис). Крім того, струм може викликати у них стан оглушення (наркоз). Під дією струму риби намагаються триматись у напрямі струму головою до аноду (позитивний електрод), виявляючи часто деяке зміщення у його бік. Цю стадію назвали електротаксис. З підвищенням сили струму риби втрачають чутливість до зовнішніх механічних подразнень і впадають в особливий стан оглушення, подібний до глибокого наркозу. Втративши чутливість і довільні рухи, біоресурси не можуть тримати тіло у рівновазі - наче мертві перекидаються на бік чи спину, деякі з них спливають на поверхню води, інші — опускаються на дно. Дихання стає сповільненим і слабким, шкірні покриви бліднуть. Це стадія електронаркозу. Значне збільшення сили струму призводить до зупинки дихання, а його дія протягом кількох хвилин — до смерті риби.

Інтенсивність подразнення струмом залежить від положення біоресурсу відносно напряму силових ліній струму. Найуразливіший вплив його на рибу тоді, коли вона розміщена вздовж силових ліній струму, і найменший — за перпендикулярного розміщенням тіла риби до силових ліній. Струм, який проходить уздовж тіла риби, діє на неї у 2-5 разів сильніше, ніж струм, що йде у поперечному напрямі.

Під дією струму риба робить кілька плавальних рухів і попавши у положення головою до аноду - знерухомлюється. Якщо струм проходить упоперек риби, то вона лягає на той бік, який обернений до аноду. Коли ж струм на рибу діє за вертикального положення її тіла, вона розмішується головою вгору чи вниз у напрямі знову ж до аноду. Вважається, що на початковій стадії збудження подразнення зазнають периферійні нерви та м’язи, на стадії електротаксису — лабіринтний апарат, електронаркозу — за дії струму на мозок. Смерть настає від паралічу центральної нервової системи, зокрема дихального центру.

Вражаюча дія змінного електричного струму більша, ніж постійного. Риба під впливом змінного струму намагається зайняти таке положення, коли його дія на неї найменша. Помічено, що після стану оглушення, який за своїми рисами близький до наркозу, риба може повернутись до попереднього стану.

Встановлено, що після застосування електричної вудки, цю ділянку протягом тривалого часу риба уникає, що може бути викликано вспливом розкладених залишків ураженої електричним струмом риби. Частина риби, при цьому, лягає на дно (у разі розриву плавального міхура), забруднюючи водойму, а частина – спливає на поверхню. Ті особини, що вижили, можуть залишитися безплідними, випадаючи, таким чином, з репродуктивного ядра популяції.

У небагатьох риб, що вижили після їх попадання в електричне поле відбувається незворотна трансформація статевих проток, утворюються спайки на статевих протоках, які перекреслюють подальшу можливість риб нереститися. Є ще один страшний наслідок від попадання риби в сильне електричне поле – це різке скорочення всіх груп м'язів. Блискавична судома – зміщуються хребці, ламається хребет. Навіть якщо риба і виживе (а виживає не більше 5% ураженої риби), то вона залишається скаліченою.

Радіус дії електровудки може коливатися від 2 до 20 метрів, залежно від її потужності. Середній радіус дії становить 3-5 метрів. Обсяги збитків від такого "лову" важко підрахувати. Зважаючи на те, що лов риби електровудкою проводиться тільки в мілководній частині водойм, що є традиційними нерестовищами риби, збиток, заподіяний її впливом, можна розглядати і з погляду втрати нерестовищ. Електричне поле електровудки згубно впливає і на всі водні живі організми, що завдає шкоди екосистемі в цілому.


Дія ультразвуку на рибу, як і електричного струму, є згубною. Останнім часом порушники почали використовувати, так звані, ультразвукові вудки певної частоти, принципом роботи яких є поширення ультразвукових хвиль у водоймі. При поширенні ультразвукових хвиль у водоймах, риби, що там мешкають, спливають на поверхню «приглушеними». Вони втрачають рівновагу і спливають догори животом, намагаючись безуспішно зайняти звичне положення і таким чином стають вразливими для браконьєрів, які їх збирають в підсаку. З припиненням впливу ультразвуку риби повертаються до свого звичайного життя і поведінки, але тільки за умови, що інтенсивність і тривалість цього впливу не перевищують визначених меж, які варіюють у широкому діапазоні і залежать від щільності, мінерального складу, температури води та наявності механічних включень у ній. В іншому разі всім живим істотам у водоймі завдаються важкі ушкодження і вони гинуть.

Важлива для біології особливість ультразвукових хвиль полягає в тому, що вони мають здатність викликати миттєві механічні розриви, загибель тварин і рослинних клітин у водному середовищі. Під впливом ультразвуку руйнуються еритроцити, лейкоцити, епітеліальні, печінкові та інші клітини, що містяться у фізіологічному розчині в підвішеному стані. Згубно впливає ультразвукова хвиля і на різні мікроорганізми та водорості. Досить швидко відбуваються розриви їх клітинних оболонок.

Радіус дії ультразвукових вудок більший, ніж в електровудок, його середній показник становить 20 метрів. У полі дії ультразвукових хвиль гинуть майже всі організми, що перебувають у воді. Ультразвук знищує і рибу, і її кормову базу. Гине планктон, водні безхребетні, відмирають водорості.

В ряді країн електролов застосовується для проведення наукових досліджень та заготівлі плідників. Зокрема, існує стандарт ЕС: «EN 14011, Water quality-Sampling of fish with electricity». Тобто вплив електричних (електромагнітних) полів на репродуктивну функцію риб значною мірою залежить від типу та характеристик їх джерела. Разом з тим, стаття 52-1 Закону України «Про тваринний світ» містить пряму заборону ввезення та використання електроловильних систем електровудок.

Згідно з пунктом 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 року № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля», до способів масового знищення відносяться дії, які спричинили чи можуть спричинити загибель великої кількості представників дикої фауни. Лов за допомогою електровудок, як спосіб генерації небезпечних (включно до летального впливу) для риб електричних полів з низькою селективністю впливу, повністю відповідає зазначеному критерію.

Підбиваючи підсумок, можна зазначити, що використання на водних об’єктах будь-яких пристроїв, які генерують електричні (електромагнітні) поля для лову риби та інших водних біоресурсів є безумовним порушенням природоохоронного законодавства України. Це є засобом масового знищення та, в залежності від кількісних показників улову, призводить до спричинення істотної шкоди.

«Зміни починаються з кожного з нас. Тому давайте берегти природу та дотримуватися законодавства України, яке регламентує здійснення законного вилучення водних біоресурсів з водних об’єктів нашої країни», - заявили в Управлінні.Читайте також:

  ПРАВИЛА РИБАЛЬСТВА


  ІНТЕРАКТИВНА КАРТА ЗАБОРОНЕНИХ ДІЛЯНОК ДЛЯ ВИЛОВУ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ПІД ЧАС НЕРЕСТУ


  НЕРЕСТ-2020


  ДОВІДНИК РИБАЛКИ


  ПОВНОВАЖЕННЯ ІНСПЕКТОРА РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ГРОМАДЯН ЗА ПЕРЕШКОДЖАННЯ ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ


  КАРТА ЗАБОРОНЕНИХ ДІЛЯНОК ДЛЯ ВИЛОВУ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ


  У 2020 році на програму часткової компенсації відсотків за залученими кредитами для суб’єктів аквакультури виділено 1,2 млрд грн
У 2020 році на програму часткової компенсації відсотків за залученими кредитами для суб’єктів аквакультури виділено 1,2 млрд грн У 2020 році в державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» передбачено надання часткової компенсації відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами. Головним розпорядником ... >>>

  За I квартал 2020 року грошові надходження від експорту української риби та ракоподібних склали понад 5,8 млн дол. США, - Держрибагентство
За I квартал 2020 року грошові надходження від експорту української риби та ракоподібних склали понад 5,8 млн дол. США, - Держрибагентство За даними Державної служби статистики України протягом січня-березня 2020 року нашою державою поставлено на зовнішні ринки риби та ракоподібних на 5 873 300 дол. США. Це на 6,9% більше, ніж за аналогічний період минулого ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112, 113-120, 121-128, 129-136, 137-144, 145-152, 153-160, 161-168, 169-176, 177-184, 185-192, 193-200, 201-208, 209-216, 217-224, 225-232, 233-240, 241-248, 249-256, 257-264, 265-272, 273-280, 281-288, 289-296, 297-304, 305-312, 313-320, 321-328, 329-336, 337-344, 345-352, 353-360, 361-368, 369-376, 377-384, 385-392, 393-400, 401-408, 409-416, 417-424, 425-432, 433-440, 441-448.

Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області

Адреса: 39630, м.Кременчук, вул.Флотська, б.4

тел.:+38 (0532) 75-82-78 , тел/факс:+38 (0532) 75-82-78

E-mail: pl.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

f y t t